آیا از میزان اتلاف انرژی در خانه خود مطلع هستید؟

آیا از میزان اتلاف انرژی در خانه خود مطلع هستید؟

آیا تا به حال به این موضوع فکر کرده اید که میزان اتلاف انرژی از خانه شما در فصل های سرد و گرم چقدر است و چه مواردی میتواند این مقدار را کاهش دهد؟ در ادامه این مطلب به بررسی این موضوع میپردازیم.

بررسی راه های کاهش اتلاف انرژی گرمایی و سرمایی و بهینه سازی مصرف تاریخچه ای طولانی به اندازه قدمت تاریخ بشر دارد. انسان همواره به دنبال راه های برای کاهش هزینه و انرژی بوده است. متاسفانه به دلیل فراوانی انرژی فسیلی در کشور ما ، مساله بهینه سازی و مصرف درست انرژی در مقایسه با بسیاری از کشورهای دیگر، کمتر در راس امور قرار گرفته است. طراحی نامناسب ، عایق بندی غیر اصولی سیستم های گرمایشی و سرمایشی ، دیوار ، سقف ، درب، پنجره و غیره و عدم استفاده از کنترل کننده های گرمایشی و سرمایشی مناسب ، از مهمترین عوامل اتلاف انرژی به شمار می آید.

 

آیا از میزان اتلاف انرژی در خانه خود مطلع هستید؟

 

تاثیر طراحی معماری بر کاهش اتلاف انرژی

طراحی مناسب خانه هم از نظر اقتصادی و هم از نظر زیست محیطی بسیار موثر است. اگر ساختمانی با طراحی صحیح ساخته شود در آینده باعث صرفه جویی در هزینه ها می شود. جهت گیری ساخت ساختمان نیز در این زمینه موثر است. ساختمان زمانی بهترین جهت گیری را دارد که در زمستان نور بیشتری دریافت کرده و در تابستان کمترین حرارت را به درون ساختمان راه دهد. در ساختمان های جنوبی حدوداً 3 برابر بیشتر نور خورشید دریافت می شود که به همین نما در تابستان کمترین نور خورشید برخورد می کند. که این موضوع در مقایسه با نماهای شرقی و غربی است.

 

آیا از میزان اتلاف انرژی در خانه خود مطلع هستید؟

 

استفاده از مصالح عایق در کاهش اتلاف انرژی

با استفاده از مصالح مناسب و عایق بندی های مناسب میتوان تا حد زیادی از اتلاف انرژی جلوگیری کرد. جدارهای غیر عایق در ساختمانها ، یکی از عوامل عمده ی اتلاف انرژی هستند. جدار اجزایی از ساختمان است که فضای تهویه شده را در بر می گیرد و هرگونه گرما، رطوبت، گرد و غبار و غیره می تواند از محیط بیرون  وارد جدار شده و یا از آن عبور کند. به همین دلیل برای بهینه سازی این جدارها و کاهش اتلاف انرژی آن بکارگیری جدارهایی با کارآیی حرارتی بالا میتواند راهکاری ساده اما بسیار مفید باشد.

 

آیا از میزان اتلاف انرژی در خانه خود مطلع هستید؟

 

تاثیر استفاده از پنجره های دوجداره

از آن جایی که شیشه قادر به هدایت گرما و سرما بین دو محیط می باشد، بنابراین پنجره ها در هر ساختمان مهم ترین نقاط انتقال دهنده دمای فضای خارج به محیط داخل محسوب می گردند. ویژگی مهم شیشه دوجداره عایق بودن آن است. منطق فیزیکی عملکرد شیشه دو جداره بسیار ساده است. هوا و گاز (آرگون) که بین دو جدار پنجره دو جداره هستند هدایت کننده حرارتی ضعیف تری هستند لذا باعث عدم تبادل حرارت محیط بیرون و داخل شده و محل سکونت شما را در تابستان خنک و در زمستان گرم نگاه می دارد.

 

آیا از میزان اتلاف انرژی در خانه خود مطلع هستید؟

 

ایزوله کردن بالکن خانه با استفاده از سیستم شیشه بالکن

تکنولوژی بالکن شیشه ای (شیشه بالکن) و استفاده از آن علاوه بر زیبا کردن فضای بالکن از داخل و بیرون ساختمان ، موجب ایزوله شدن فضلی بالکن و تبدیل آن به به یک محیط قابل استفاده به معنای واقعی می شود. استفاده از این سیستم موجب بهینه سازی مصرف انرژی با جلوگیری از اتلاف سرما و گرما می شود. همچنین موجب جلوگیری از نفوذ سرو صدای شهر ، آلودگی هوا ، باد و باران ، ورود حشرات ، حیوانات موذی و پرندگان به داخل ساختمان می گردد.

نوشتن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *